Návrat na úvodní stránku
Česky Slovensky English English Deutsch Deutsch  
prihlásenie | košík | registrácia
PRAŽSKÁ MINCOVNA PRAŽSKÁ MINCOVŇA PRAGUE MINT PRAG MÜNZE CASA DE MONEDA MONNAIE DE PRAGUE ZECCA DI PRAGA CASA DA MOEDA PRAGA MENNICA PRAGA PRASKA KOVNICA NANE PRAG Пражский монетный двор Монетный двор Праге ковница Праг MYNTE PRAG MUNT PRAAG PUDINA PRAGUE RAHAPAJA PRAHA Mėtų Praha Mant Prag Monetărie Praga Menta Prága Nenexhik Pragë Piparmünt Praha Bạc Hà Praha μέντα Πράγα מטבעות מכון פראג 造币钱 सिक्का प्राग ミント プラハ 박하 프라하 پراگ نعناع โรงกระษาปณ์ ปราก  پودینہپراگ პრაღაში ზარაფხანა

PRAŽSKÁ MINCOVŇA

Mincovníctvo patrilo v českých krajinách vždy k veľmi dôležitým výrobným odborom. Právo raziť mince patrilo panovníkovi, preto prvé kovové peniaze vznikali v Prahe, meste českých kniežat a neskôr kráľov. Najstaršími českými platidlami boli denáre, ktorých výroba sa datuje už do druhej polovice ôsmeho storočia. Poslaním súčasnej Pražskej mincovne a.s. je obnoviť a ďalej rozvíjať túto tisícročnú tradíciu českých mincí razených v Prahe.

Výroba razidel pomocí laserového paprskuPražská tradícia razby mincí je síce staršia ako viedenská. Praha, toto prekrásne a obdivované mesto, však nemala to šťastie, aby sa v nej razilo nepretržite. Naposledy bola činnosť Pražskej mincovne prerušená v roku 1856 a výroba mincí sa za vlády rakúskeho rodu Habsburgovcov sústredila do Viedne. 

Pražská mincovna a.s. má dnes sídlo v Obecnom dome v Prahe na námestí Republiky. Novodobá pražská mincovňa sa stala najmladšou európskou mincovňou a je zrejme aj vôbec najmladšou mincovňou na svete. 

Tradičné kráľovské remeslo tak v dielňach pražskej mincovne opäť ožíva. V ateliéroch sochárov, ktorí pre ňu pripravujú k realizácii úchvatné výtvarné návrhy sa tvorí nová epocha českého mincovníctva. Naša produkcia nie je veľká, ale našla si rýchlo svojich obdivovateľov v Ázii, Arabských krajinách i Amerike. Mince a medailóny, ktoré tu vznikajú majú mimoriadnu umeleckú hodnotu. 

Naším cieľom je vytvárať vynikajúce, jedinečné umelecké diela. Osobitný dôraz kladieme nielen na výtvarné spracovanie našich medailí, umelecké a originálne prevedenie, ale predovšetkým na precíznu prácu rytcov pri príprave samotných razidiel. Spolupracujeme preto s najvýznamnejšími sochármi, maliarmi, aj kovotepcami. Našu schopnosť použiť pri ich Počítačem řízené obrábění razidelnávrhu rôzne výtvarné štýly nám pomáha udržať spoluprácu s päťdesiatkou skúsených a renomovaných českých medailérov. Dôležitá je preto aj naša spolupráca so študentami Strednej umeleckej školy a Vyššej odbornej školy v Jablonci nad Nisou, ktorá ako jedna z mála medailérskych škôl v Európe, vychováva novú generáciu umelcov pracujúcich v odbore razené mince a medaile.

Od kresby, prvého návrhu, cez prípravu sadrových modelov až po starostlivé rytie všetkých, aj tých najmenších detailov do razidla pracujeme tradičnými, stáročiami preverenými postupmi: Tie neustále zdokonaľujeme. Pri samotnej razbe využívame všetky poznatky modernej vedy. K opracovaniu razidiel používame počítačom riadené frézy alebo laserový lúč, k ich lešteniu do zrkadlového lesku špeciálne diamantové zrnká veľkosti desatín mikrónu. Ich kalenie prebieha vo vákuu. Našou snahou je, aby každá minca ktorú z našich razidiel vyrobíme, bola po všetkých stránkach dokonalá a unikátna.

Aj preto ich razíme predovšetkým z drahých kovov ako je zlato, striebro a platina. K razbe vyberáme vždy len materiál najvyššej čistoty označený minimálne rýdzosťou 999. Medaily sú často razené len v obmedzenom počte kusov a dodávajú sa s certifikátom. Najvzácnejšie razby sú navyše číslované na hrane. 

Výroba razidelSme hrdí na to, že kvalita našej práce je inšpiráciou pre ostatných a veľmi si ceníme dôveru našich zákazníkov, ktorí nám zverili realizáciu svojich vlastných mincí a medailónov.

Na týchto stránkach môžete sami posúdiť výsledok našej práce.Pražská mincovňa - výrobca mincí a medailí najvyššej kvality.
 

Mincovňa | Kontakty | Naši medailéri | Predajňa v Prahe | Predajňa v Bratislave | Oznámte chybu | Napíšte nám
Prazska-mincovna.sk - mincovňa pre zberateľov kuriozít. Mince a medaily z drahých kovov. ©2015 Pražská mincovňa